Konferencja prasowa Centrum Oceny Skutków Regulacji
W dniu 29 listopada 2023 r., w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie o godz. 10.00 (ul. Puławska 18) odbędzie się konferencja prasowa poświęcona ekspertyzom przygotowanym przez Centrum Oceny Skutków Regulacji dla samorządu lekarskiego.
Centrum Oceny Skutków Regulacji jest utworzoną w 2022 r. jednostką organizacyjną Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, realizującą w ramach Programu Nauka dla Społeczeństwa MEiN projekt „Centrum Oceny Skutków Regulacji Uniwersytetu Warszawskiego” o budżecie 1.723.965,00 zł. Centrum współpracuje ściśle z Zakładem Ekonomicznej Analizy Prawa. Centrum zapewnia wsparcie intelektualno-eksperckie naukowców uniwersyteckich, którzy w ramach interdyscyplinarnych grup badawczych przygotowują opracowania poświęcone ocenie skutków regulacji (regulatory impact assessment), przewidując następstwa przyjęcia rozwiązań oraz identyfikując ich koszty (costs) i zyski (benefits) w wymiarze społeczno-gospodarczym.
Podczas konferencji prasowej omówione zostaną ekspertyzy dotyczące uchwalonej w dniu 16 czerwca 2023 r. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz zmienionej ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Obydwa akty prawne dotyczą szeroko pojętej ochrony zdrowia, a ściślej – służą działaniom projakościowym w służbie zdrowia.
Stanowiło to realizację jednego z kamieni milowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy pod nazwą D3G – Wejście w życie ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, wraz z niezbędnymi przepisami wykonawczymi, którego celem jest poprawa efektywności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, dostępności oraz jakości świadczeń zdrowotnych, w szczególności w kluczowych obszarach ze względu na zagrożenia epidemiologiczne i choroby cywilizacyjne oraz sytuację demograficzną.
W ocenie ekspertów Centrum Oceny Skutków Regulacji UW, przyjęcie ustaw zasadniczo przyczyniło się do poprawy jakości systemu opieki zdrowotnej, w tym bezpieczeństwa pacjentów. W przygotowanej analizie wykazano jednak istotne słabości regulacji (m.in. nieścisłości definicyjne, naruszenie zasady równości, zbyt dużą rolę Prezesa NFZ, niskie świadczenia kompensacyjne dla pacjentów oraz brak objęcia przez system przychodni oraz prywatnej opieki medycznej).