Projekt Klas Akademickich rozpoczęliśmy w 2016 r., kiedy to nawiązaliśmy współpracę z wyróżniającymi się liceami w Polsce. Za cel stawiamy sobie rozpowszechnianie tradycji polskiej myśli prawnej wśród młodych ludzi oraz stworzenie uczniom możliwości wszechstronnego rozwoju.
Każda Klasa Akademicka otrzymuje dwóch Opiekunów, których wybieramy spośród naszej kadry naukowej oraz studentów. Tworzymy atmosferę sprzyjającą pozyskiwaniu wiedzy, rozmowie, wymianie poglądów i dyskusji. Dzięki stałemu kontaktowi ze światem akademickim ułatwiamy także młodzieży dokonanie wyboru ścieżki zawodowej.
W ramach współpracy proponujemy uczniom, m.in.:
- Wizyty merytoryczne pracowników Wydziału Prawa i Administracji UW; (przykładowy temat zajęć: O pracy po prawie, na prawie i zgodnie z prawem).
- Wycieczki dydaktyczne do ważnych instytucji państwowych jak Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, ZUS, Trybunał Konstytucyjny.
- Uczestnictwo w konkursach międzyszkolnych dla uczniów naszych Klas Akademickich.
Konkursy
Czas na Twój Głos
Konkurs organizowany był we współpracy z PANem i przeznaczony był dla uczniów drugich oraz trzecich Klas Akademickich w roku szkolnym 2019/2020. Konkurs składał się z dwóch etapów:
- I etap - test wiedzy z prawa wyborczego
- II etap - drużynowa prezentacja zagadnienia „Czy wybory powinny być obowiązkowe? Wady i zalety instytucji przymusu wyborczego".
Konkursu im. prof. Kuleszy Warszawa 2030
Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych i polega na samodzielnym przygotowaniu pracy pisemnej dotyczącej Warszawy 2030. Jego celem było rozwijanie twórczej inicjatywy młodzieży, pomysłowości i wiary we własne siły oraz rozwijanie umiejętności samodzielnego formułowania tez i wniosków.
Ogólnopolski Turniej Negocjacyjny Liceów
Od dwóch lat organizujemy dwuetapowy Ogólnopolski Turniej Negocjacyjny Liceów, który ma na celu propagowanie wśród młodych ludzi wiedzy na temat negocjacji i mediacji. Konkursowi towarzyszą warsztaty mediacyjne prowadzone przez Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy WPiA UW.
W Turnieju biorą udział zespoły składające się z uczniów Klas Akademickich, które prowadzą wzajemne negocjacje w ramach scenariuszy opracowanych przez Koło Naukowe. Po upływie wyznaczonego czasu przyznawane są punkty za wynegocjowane postanawiania, pozwalające wyłonić zwycięzców.
II LO im. Stefana Batorego w Warszawie
00-459 Warszawa
XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie
00-625 Warszawa
XLI LO im. Joachima Lelewela w Warszawie
01-682 Warszawa
XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie
00-808 Warszawa
XXXIV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. de Cervantesa
00-737 Warszawa
XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie
Warszawa
III LO im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie
01-206 Warszawa
IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
00-682 Warszawa
VIII LO im. Króla Władysława IV w Warszawie
03-719 Warszawa
XLVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie
04 - 010 Warszawa
I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie
20-043 Lublin
I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży
18-400 Łomża
VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
26-600 Radom
II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach
25-366 Kielce
II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce
07-410 Ostrołęka
I LO im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie
05-200 Wołomin