Przeskocz do treści

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski

Informacje ogólne

Szanowni Państwo, 

w związku z uchwaleniem i wejściem w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego nie prowadzi już nowych naborów na studia doktoranckie. Od roku akademickiego 2019/2020 studia doktoranckie dla nowych kandydatów na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi Szkoła Doktorska Nauk Społecznych - https://szkolydoktorskie.uw.edu.pl

Na Wydziale Prawa i Administracji kontynuowane są wyłącznie studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020. 


 

Celem studiów doktoranckich jest przygotowanie do pracy naukowej i poszerzenie wiedzy z zakresu prawa, co ma ułatwić przedstawienie rozprawy doktorskiej. Jej obrona powinna nastąpić nie później niż na czwartym roku studiów doktoranckich.

Stacjonarne studia doktoranckie trwają cztery lata. Zajęcia odbywają się według indywidualnych programów, uzgadnianych ze opiekunami naukowymi, których wyznacza się spośród profesorów i doktorów habilitowanych danej Katedry lub Zakładu. Do programów tych należy w szczególności udział w seminariach opiekuna naukowego, wykładach organizowanych dla doktorantów przez Wydział Prawa i Administracji UW w osiem sobót w semestrze oraz 60 godzin zajęć dla doktorantów z przedmiotów ogólnych (do wyboru przez doktoranta, także spośród dostępnych przez Internet).

Doktoranci studiów stacjonarnych mogą otrzymywać stypendium, o które Wydział Prawa i Administracji UW występuje do Rektora UW, działając zgodnie z regułami przyjętymi w uchwale Rady Wydziału Prawa i Administracji UW. Wszyscy doktoranci powinni aktywnie uczestniczyć w życiu naukowym i organizacyjnym swej Katedry lub Zakładu, Instytutu i Wydziału. Doktoranci studiów stacjonarnych pobierający stypendium doktoranckie mają obowiązek prowadzenia zajęć dydaktycznych w wymiarze do 90 godzin rocznie. Doktoranci, którzy nie pobierają stypendium doktoranckiego, mają obowiązek uczestniczenia w procesie dydaktycznym.

Doktorantom przysługują uprawnienia do świadczeń zdrowotnych i socjalnych w zakresie i na zasadach uregulowanych w odrębnych przepisach. Doktoranci mają prawo korzystania z biblioteki i czytelni Wydziału Prawa i Administracji UW, urządzeń powielających (według przewidywanych limitów) i komputerowych oraz miejsc pracy indywidualnej. Mają prawo do przerwy wakacyjnej w wymiarze 8 tygodni w ciągu roku.

 

 

CZAS TRWANIA

JĘZYK WYKŁADOWY

POZIOM KSZTAŁCENIA

FORMA STUDIOWANIA

4-6 lat język polski studia III stopnia

studia stacjonarne i niestacjonarne

 

 

 

Informacje dodatkowe

Na podstawie uchwały Rady Wydziału Prawa i Administracji UW z dnia 14 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu przeprowadzania rekrutacji na studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (WPiA UW) o przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci szkół wyższych, którzy uzyskali tytuł magistra albo równorzędny. Kandydaci, którzy nie ukończyli studiów prawniczych zobowiązani są na podstawie uchwały Rada Wydziału Prawa i Administracji z dnia 19 lutego 2001 r. do zaliczenia egzaminu z prawa administracyjnego, prawa cywilnego z prawem spółek, prawa karnego, prawa konstytucyjnego, oraz – do wyboru – z postępowania administracyjnego, cywilnego albo karnego. Spełnienie tego obowiązku powinno nastąpić w trakcie I lub II roku studiów.