Trwają zapisy na zajęcia "Tworzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Perspektywa urbanistyczna i prawna. Warsztaty"
Jeśli chcesz zdobyć unikalne umiejętności praktyczne pożądane na rynku pracy i – dosłownie – umieć zmienić świat wokół siebie, to te zajęcia są dla Ciebie.
Tworzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Perspektywa urbanistyczna i prawna. Warsztaty
Prowadzący zajęcia: dr Aleksander Jakubowski (WPiA UW, Katedra Prawa i Postępowania Administracyjnego) oraz dr inż. Monika Pękalska (WGiSR UW, Katedra Geografii Regionalnej i Politycznej)
Limit miejsc dla studentów prawa: 12 miejsc.
Osoby zainteresowane powinny wysłać swoje CV mailowo na adres: ajakubowski@uw.edu.pl
W treści maila należy przedstawić motywację uczestnictwa w zajęciach.
Termin na przesłanie CV: 26 stycznia 2022 r. włącznie.
Termin zajęć: co dwa tygodnie, we wtorki: 16:45 - 20:00 (semestr letni)
Miejsce zajęć: sala kolumnowa nr 310 (WGiSR - kampus centralny) oraz wyjazdy terenowe
Liczba punktów: 6 ECTS
Każdy ze studentów, którzy ukończą Warsztaty, otrzyma nie tylko ocenę, ale także zaświadczenie potwierdzające nabycie wiedzy i umiejętności związanych z tworzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Najzdolniejsi uczestnicy zajęć otrzymają nagrody.
Zajęcia umożliwiają wzajemne poznanie się studentów prawa (WPiA) oraz gospodarki przestrzennej (WGiSR).
W ramach zajęć uczestnicy przejdą przez proces tworzenia prawdziwej koncepcji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, sami taką koncepcję przygotują dla jednej z podwarszawskich gmin pracując w mieszanych grupach – złożonych ze studentów prawników i urbanistów. Pracę realizują pod kierunkiem prowadzących zajęcia, którzy sprawują nadzór merytoryczny nad każdą grupą projektową. Do tego prace warsztatową studentów wspierają specjaliści zaproszeni przez prowadzących zajęcia.
Zajęcia dzielą się na dwa etapy: „urbanistyczny” i „wykonawczo-prawny”.
W pierwszym etapie studenci pracują nad analizami uwarunkowań stanu istniejącego zagospodarowania danego terenu i obowiązującymi ograniczeniami formalno-prawnymi, na których podstawie definiują potencjał i ograniczenia danego terenu i tworzą wstępną koncepcję zagospodarowania, która jest podstawą do dalszych prac nad rysunkiem i tekstem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W drugim etapie studenci tworzą część graficzną i tekstową planu równocześnie zapoznając się z zasadami techniki legislacyjnej oraz orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawach planów miejscowych.
Efektem końcowym warsztatów będzie koncepcja rysunku i tekstu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przedmiot jest realizowany w ramach Programu zintegrowanego działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego PO WER, ścieżka 3.5.