Przeskocz do treści

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski

Cykl spotkań „Trzy trybunały” - „Obrońca pomiędzy jurysdykcjami – droga adwokata do MTK”

O spotkaniu

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Naczelną Radą Adwokacką oraz Okręgową Radą Adwokacką w Warszawie mają zaszczyt zaprosić do udziału w cyklu spotkań „Trzy trybunały”. Pierwsze wydarzenie w ramach cyklu odbędzie się 3 kwietnia 2023 r. w godz. 18.30 – 20.00 w sali A.3 budynku Collegium Iuridicum II (ul. Lipowa 4). Adw. Mikołaj Pietrzak, Dziekan ORA w Warszawie, wygłosi wykład otwarty pt. „Obrońca pomiędzy jurysdykcjami – droga adwokata do MTK”. Spotkanie poprowadzi dr Valeri Vachev, Kierownik studiów na Wydziale Prawa i Administracji UW.

Do udziału w wydarzeniu zachęcamy szczególnie studentów i absolwentów prawa warszawskich uczelni, a także wszystkich zainteresowanych tematyką spotkania. Kolejne wykłady w ramach cyklu planowane są na 10 maja 2023 r. oraz 25 maja 2023 r.

Zarejestruj się


O prelegencie

Adwokat Mikołaj Pietrzak
adw.

Mikołaj Pietrzak

Dziekan ORA w Warszawie

Wspólnik i jeden z założycieli Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Warszawskiej Izby Adwokackiej, a od listopada 2016 r. Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Od 2010 do 2016 r. był przewodniczącym Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. W 2016 r. został powołany przez Sekretarza Generalnego ONZ w skład pięcioosobowej Rady dyrektorów Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz pomocy ofiarom tortur a w 2018 r. i 2019 r. był przewodniczącym tej Rady. Laureat licznych nagród przyznawanych za działalność prawniczą na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka, w tym nagrody im. Edwarda Wende oraz nagrody CCBE Human Rights Award. Odznaczony odznaką „Adwokatura Zasłużonym”.

Prowadzi przede wszystkim sprawy z zakresu prawa karnego, praw człowieka i prawa konstytucyjnego.

Trzy razy został wyróżniony w rankingu Rzeczpospolitej tytułem najlepszego prawnika w kategorii prawo karne dla biznesu. Zaklasyfikowany w europejskim rankingu Chambers Europe w kategorii najlepszych polskich prawników zajmujących się prawem karnym w biznesie.

Członek międzynarodowych prawniczych organizacji takich jak European Criminal Bar Association, National Association of Criminal Defense Lawyers w Stanach Zjednoczonych oraz The Legal Experts Advisory Panel stworzonego w ramach organizacji Fair Trials International. Do 2014 r. był członkiem Perren Buildings Chambers z siedzibą w Londynie. W 2014 r. został członkiem Doughty Street Chambers z siedzibą w Londynie. Był stałym przedstawicielem polskiej adwokatury przy Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w Komisjach: Prawa Człowieka oraz Stała Delegacja przy Trybunale w Strasburgu. Jest członkiem samorządu adwokackiego przy Międzynarodowym Trybunale Karnym i został wpisany na listę adwokatów przy Specjalnym Trybunale dla Libanu.

Jest jednym z założycieli i Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Był koordynatorem programu „Prawa Człowieka a rozliczenia z przeszłością”, prowadzonego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Jest członkiem Rady Społecznej Rzecznika Praw Człowieka oraz członkiem Rady Programowej Amnesty International Polska.