"Mediacje i negocjacje z udziałem podmiotów publicznych" - spotkanie z Prezesem Prokuratorii Generalnej RP
Polubowne metody rozwiązywania sporów, w tym mediacje i negocjacje, stały się atrakcyjną alternatywą dla długotrwałych i sformalizowanych postępowań sądowych. Ich zalety dostrzegają nie tylko podmioty sektora prywatnego, ale również podmioty publiczne - Skarb Państwa, jednostki samorządowe czy państwowe lub komunalne osoby prawne. W ramach Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP zakończono dotychczas w drodze ugody setki spraw, niejednokrotnie skomplikowanych i medialnych. Prowadzenie mediacji i negocjacji z podmiotami publicznymi rządzi się jednak własną specyfiką i wymaga uwzględnienia warunków, jakie musi spełnić podmiot publiczny, by zawrzeć ugodę.
Kulisy pracy mediatora i negocjatora oraz specyfikę polubownego rozwiązywania sporów z podmiotami publicznymi przedstawi pan Mariusz Haładyj - Prezes Prokuratorii Generalnej RP, współtwórca przepisów ułatwiających podmiotom publicznym zawieranie ugód, a także mediator w trudnych i skomplikowanych sprawach z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.
Spotkanie organizowane w ramach współpracy WPiA UW oraz Prokuratorii Generalnej odbędzie się 22 maja 2024 r. o godz. 16.45 w sali 1.3 (ul. Lipowa).
Podczas spotkania dowiesz się m.in.:
- czym są mediacje, koncyliacje i negocjacje,
- jaka jest rola prawnika w polubownym rozwiązywaniu sporów,
- jakich formalności musi dopełnić podmiot publiczny, by zawrzeć ugodę,
- czy i kiedy warto dążyć do zawarcia ugody,
- jaka jest rola Prokuratorii Generalnej i Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej w polubownym rozwiązywaniu sporów.
Spotkanie będzie także okazją prezentacji działalności Prokuratorii Generalnej oraz możliwości odbycia praktyk zawodowych przez studiujących na kierunku prawo oraz na kierunku administracja.