Przeskocz do treści

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski

II Warszawsko-Krakowskie Seminarium Naukowe

 

 

 Katedra Prawa i Postępowania Administracyjnego wraz z Katedrą Prawa Administracyjnego UJ oraz SKO w Warszawie zapraszają do udziału w II Warszawsko-Krakowskim Seminarium Naukowym zatytułowanym Administracja wrażliwa.

 Warszawsko-Krakowskie Seminarium Naukowe stanowi przejaw ścisłej współpracy merytorycznej podjętej przez wskazane powyżej ośrodki naukowe, a także wymiany z organami administracji publicznej doświadczeń w zakresie wykładni i stosowania prawa, co uzasadnia wyróżnienie wśród organizatorów Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie.

Seminarium rozpocznie się w dniu 6 czerwca 2025 r. o godz. 10:00 w Pałacu Kazimierzowskim przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie. Celem tego wydarzenia jest wskazanie tych obszarów życia, na których w sposób szczególny – z uwagi na wyjątkową sytuację życiową lub moment życia danej grupy podmiotów – winny koncentrować się działania administracji publicznej. W jej toku wybrzmieć powinny również wyzwania z jakimi mierzy się zarówno prawodawca stanowiąc normy traktujące o prawach i obowiązkach podmiotów znajdujących się w szczególnej sytuacji życiowej lub szczególnym momencie życia, jak również organy administracji publicznej stosujące przepisy z tego zakresu.

Referat wprowadzający w tym zakresie wygłosi Minister-Członek Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów dr Maciej Berek (Uniwersytet Warszawski).

Kolejne wystąpienia zostaną wygłoszone w trakcie trzech sesji poświęconych adresatom norm stanowiących przedmiot analizy w trakcie II Warszawsko-Krakowskiego Seminarium Naukowego Administracja wrażliwa zatytułowanych – kolejno – Seniorzy i osoby z niepełnosprawnością, Pacjenci, Dzieci i Młodzież. Każdą z nich rozpocznie wystąpienie eksperta, którego aktywność w sferze publicznej koncentruje się na jednej ze wskazanych grup podmiotów, nakreślające wyzwania państwa w tym zakresie. Kolejne referaty w obrębie paneli będą zaś poświęcone wybranym instytucjom prawnym, wpisującym się w zakres działania administracji wrażliwej.

W pierwszej sesji, zatytułowanej Seniorzy i osoby z niepełnosprawnością, wystąpienie eksperckie wygłosi Minister do spraw Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Referaty tematyczne przedstawią: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prof. Sebastian Gajewski (Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji) oraz prof. Mirosław Stec (Uniwersytet Jagielloński)  i dr Aleksander Jakubowski (Uniwersytet Warszawski).

Kolejny z paneli pt. Pacjenci rozpocznie wystąpienie eksperckie Senator RP dr Agnieszki Gorgoń-Komor, Przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia. Kolejno referaty zaprezentują: prof. Marta Romańska (Uniwersytet Jagielloński) oraz prof. Sebastian Sikorski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

Ostatnią sesję opatrzoną tytułem Dzieci i Młodzież rozpocznie wystąpienie eksperckie Prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Renaty Szredzińskiej oraz Członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 dr. Konrada Ciesiołkiewicza. Referaty tematyczne przedstawią natomiast: prof. Wojciech Jakimowicz (Uniwersytet Jagielloński), prof. Piotr Lisowski (Uniwersytet Wrocławski) oraz dr Przemysław Iżycki (Uniwersytet Warszawski).

Udział w seminarium jest bezpłatny, przy czym wymagana jest rejestracja. Zgłoszenie udziału w Seminarium możliwe jest do dnia 15 maja 2025 r. poprzez wypełnienie poniższego formularza.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, potwierdzenia możliwości uczestnictwa zostaną przesłane mailowo, z odpowiednim wyprzedzeniem przed wydarzeniem.

Zachęcamy również do kontaktu poprzez e-mail: wksn@wpia.uw.edu.pl