Informacje ogólne

Prawo medyczne nie ogranicza się do czystego prawa. Wiedzieliśmy o tym tworząc studia o takim
profilu, które prowadzimy nieprzerwanie już 20 lat. Prawo medyczne potrzebuje wiedzy, jak działa
medycyna, jaki wpływ wywiera na nie starsza niż prawo etyka lekarska albo jaki jest mechanizm
rozumienia i przyswajania informacji medycznej przez pacjentów. To dlatego nasze studia są
międzydziedzinowe, a to, czego nauczamy, pokazujemy z wielu stron: lekarza, pielęgniarki, pacjenta,
adwokata, sędziego czy menedżera ochrony zdrowia; odpowiedzialności odszkodowawczej, karnej i
administracyjnej. Uchybienia i błędy niosą za sobą koszty, którym najlepiej zapobiegać przez
niepopełnianie błędów. Zgodnie z przyjętą formułą zaprosiliśmy do grona wykładowców nie tylko
prawników, ale także lekarzy, którzy podzielą się doświadczeniami z praktykowania medycyny;
przedstawicieli nauk społecznych, którzy wyjaśnią jak działają mechanizmy oddziaływania
psychologicznego i socjologicznego oraz filozofów-etyków. Gościmy najlepszych wykładowców
jedynych w Polsce studiów kierunku bioetyka. Nasi prawnicy są prawnikami "plus": posiadają
przygotowanie również z dziedzin pokrewnych i wszechstronne doświadczenie dydaktyczne na studiach
medycznych i filozoficznych. Dzięki temu potrafimy zrozumieć lekarzy i innych medyków, a ich sposób
myślenia uzmysłowić prawnikom stosującym prawo. W toku nauczania poszerzamy horyzonty -
przekazujemy nie tylko treści podstawowe, ale szukamy też odpowiedzi na najtrudniejsze pytania na
styku dziedzin; podpowiadamy sposoby rozstrzygania sporów i prezentujemy elastyczne stosowanie
prawa w sytuacji konfliktu wartości. Sylwetki wykładowców to bogate osobowości i wyjątkowi
fachowcy. Można od nich wiele się nauczyć w przyjaznej atmosferze wspólnej wymiany myśli.

Studium przeznaczone jest w szczególności dla osób związanych z medycyną, leczeniem, administracją opieki zdrowotnej, które ukończyły studia wyższe. Przeznaczone są dla lekarzy, magistrów pielęgniarstwa i położnictwa oraz osób reprezentujących inne zawody medyczne, członków komisji lekarskich, komitetów etycznych, organów odpowiedzialności zawodowej, biegłych sądowych, psychologów przyszpitalnych, rzeczników praw pacjenta, a także menedżerów służby zdrowia, pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia, Pracowników Urzędów Administracji Centralnej: Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pracowników socjalnych działających w zakresie szeroko rozumianej opieki zdrowotnej, a także prawników specjalizujących się w prawie medycznym.

ORIENTACYJNA LICZBA MIEJSC

CZAS TRWANIA

JĘZYK     WYKŁADOWY (1)

POZIOM KSZTAŁCENIA

KOSZT STUDIÓW(2)

2 semestry

studia podyplomowe

4300 zł

(1) 4 300 zł (opłata jednorazowa); 4 500 zł (opłata w 2 ratach); 4 700 zł (opłata w 4 ratach)

Cel studiów

Celem Podyplomowego Studium Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny jest pogłębienie przez przedstawicieli różnych zawodów prawniczych, medycznych i okołomedycznych wiedzy z zakresu prawnych i etycznych aspektów opieki zdrowotnej. Program prawniczy koncentruje się na omówieniu zasad wykonywania różnych zawodów medycznych oraz zasad odpowiedzialności z nimi związanych (cywilnej, karnej, administracyjnej i zawodowej).

Co oferujemy

Program studiów obejmuje łącznie 174 godziny zajęć prowadzonych w formie wykładów odbywających się w soboty i niedziele. Studium ma charakter intedyscyplinarny. Składa się z 3 bloków tematycznych: prawa medycznego, bioetyki i socjologii medycyny. Wysoki poziom merytoryczny zajęć zapewnia świetnie przygotowana kadra naukowa, na którą składają się najlepsi specjaliści z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjaliści z zakresu psychologii, medycyny i ubezpieczeń.

Kadra

Pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Filozofii i Socjologii oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz gościnnie eksperci z wykładanych przedmiotów.

Zbigniew Banaszczyk

Jan Kulesza

Jan Kulesza

Przedmioty główne