Przeskocz do treści

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski

Olimpiada Historyczno-Prawna

Olimpiada Historyczno-Prawna im. M. Sczanieckiego w roku akademickim 2024/2025

  1. Do Olimpiady przystąpić może każdy student albo studentka I roku studiów prawniczych (także Studenci i Studentki MISH) zainteresowany/a historią prawa i ustroju.
  2. Do etapu wydziałowego Olimpiady Uczestnicy przygotowują się samodzielnie. Pracownicy Wydziału Prawa i Administracji w tej materii konsultacji udzielać nie będą.
  3. Na stronie internetowej Wydziału Prawa i Administracji UW https://wpia.uw.edu.pl/pl/instytuty/instytut-historii-prawa/olimpiada-historyczno-prawna i na platformie Kampus zostały umieszczone dwa kazusy: po jednym z prawa rzymskiego i tradycji romanistycznej oraz z ewolucji ustrojów państwowych i instytucji prawnych. Aby przystąpić do Olimpiady Studentka albo Student winni samodzielnie rozwiązać wszystkie kazusy. Rozwiązania każdego kazusu wraz z uzasadnieniem należy przesłać za pośrednictwem platformy Kampus (https://kampus-kursy.ckc.uw.edu.pl/course/view.php?id=938, wystarczy się zalogować, zapisani na kurs będą Państwo automatycznie na podstawie USOS) do dnia 21 kwietnia 2025 do godziny 23.59. W przypadku braku dostępu do platformy Kampus prosimy o zgłaszanie tego problemu do dra Jana Jerzego Sowy na adres jan.jerzy.sowa@uw.edu.pl.
  4. Za rozwiązanie każdego z kazusów można uzyskać max. 20 pkt.
  5. Do dnia 30 kwietnia 2025 piętnaścioro autorek i autorów najlepszych rozwiązań zostanie poinformowanych o zakwalifikowaniu do ustnego etapu wydziałowego Olimpiady.
  6. Etap ustny odbędzie się 7 maja 2025, o godz. 11.00, w s. 108, Collegium Iuridicum I.
  7. Uczestnicy i uczestniczki etapu ustnego odpowiadać będą ustnie przed komisją złożoną z pracowników Katedr Historyczno-Prawnych WPIA UW. Każda studentka i każdy student wybierze po jednym z dwóch modułów z odpowiednio prawa rzymskiego i tradycji romanistycznej oraz ewolucji ustrojów państwowych i instytucji prawnych (moduły zostaną przedstawione wkrótce) i wylosuje konkretne pytanie z danego modułu.
  8. Wszyscy Uczestnicy II etapu mogą otrzymać stosowne oceny z obydwu przedmiotów. Najlepsza dwójka otrzyma oceny celujące i reprezentować będzie Wydział Prawa i Administracji UW na Ogólnopolskim Finale Olimpiady Historyczno-Prawnej, który odbędzie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego 22 maja 2025.
  9. Uwaga: kazusy można przeglądać bez konsekwencji, ale nie należy zatwierdzać rozwiązania i zakańczać przed tym, gdy mają już Państwo pewność, że rozwiązanie może być wysłane do sprawdzających. Sugerujemy stworzenie własnych kopii udzielonych odpowiedzi w edytorze tekstu.